Medytacja Vipassana

Medytacja Vipassana

Autorzy: Łukasz Grabowski
e-mail: lukasz.grabowski@gmail.com
Forma: warsztaty
Konwencja: Rzeczywistość
Czas trwania: Codziennie, 15 m - 1 h
Liczba uczestników: 1
(W tym 1 )

Vipassana oznacza wgląd w prawdziwą naturę rzeczywistości, na której charakterystykę składają się nietrwałość (anicca), niesatysfakcjonowalność (dukkha) i brak ja (anatta).
A schodząc na ziemię, to medytacja jest po prostu treningiem dla mózgu – na siłowni możemy ćwiczyć mięśnie, medytując możemy ćwiczyć tę szarą masę w czaszce, po to żeby lepiej doświadczać otaczającego nas świata i tego co nas spotyka.

Istnieje przypowieść mówiąca o tym, że każdy kto decyduje się zacząć medytować powinien dostać 10 razów kijem, ponieważ właśnie przyznał, że w jego życiu coś jest nie tak. Jeżeli ktoś czuje, że w jego życiu wszystko jest idealne, to nie ma po co medytować. Ale jeżeli ktoś nie ma takiego przekonania, to medytacja dobrze mu zrobi.

Opis

Chciałbym zaprosić uczestników DreamHaven do wspólnej codziennej medytacji Vipassana. Dla osób niemających wcześniej styczności z tematem lub chcących poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie mogę poprowadzić warsztaty / porozmawiać z czym to się je.
Warsztaty nie będą miały charakteru światopoglądowego. Medytacja Vipassana wywodzi się z tradycji buddyzmu Theravada, ale sama technika nie ma żadnego związku z filozofią ani religią. Ja osobiście jestem ateistą.

Wymagania

Brak. Luźne ubranie i jakiś koc bądź twarda poduszka będą pomocne, ale niewymagane.

Posted in .