Warsztaty przedlarpowe na Pyrkonie 2016

Warsztaty o warsztatach

Dzieją się w Polsce świetne larpy. W lasach i na zamkach. W szkolnych salach i wiejskich stodołach. W zaprzyjaźnionych klubach i nabłyszczanych chromem i kortyzolem salach konferencyjnych korporacji. Niedowiarkom wystarczy przejrzeć niedawno wydaną Księgę Larpów Polskich pod redakcją Mikołaja Wichera, aby ich wątpliwościom zadać śmiertelny cios. Zmiany następują szybko.

Raz, dwa, trzy: KLIMAT. Znacie te słowa, prawda? Rzecz w tym, że na larpach coraz częściej pojawiają się ludzie spoza zaklętego fandomowego kręgu. My, prowadzący i autorzy, jesteśmy ofiarami własnego sukcesu. Od tylu lat zabiegaliśmy, żeby Oni, ci Zwykli, przyszli do nas pograć. Potraktowali larpowanie jako fascynującą nowość w kulturalnej ofercie. Oto stało się, Oni przyszli. Chcą u nas grać, chcą grać z nami. I boją się, że nie umieją, coś popsują, i w ogóle nie wiedzą jak, i co, i ja tylko popatrzę.

Jeśli ktoś się nie zorientował po tytule – ten wpis jest o warsztatach. O potrzebie warsztatów, która w pełnej krasie objawiła się nam (tegorocznym organizatorom DH) w ostatnich miesiącach, przy okazji organizowania projektów z założenia “otwartych”. BlackBox 3City, Baltic Warriors, Kryminalne Piątki – to tylko trzy spośród nich, przy okazji których MUSIELIŚMY sięgnąć po warsztaty.

Szukaliśmy  dobrych i sprawdzonych ćwiczeń. Okazało się, że nawet najpłodniejsza w dokumentację gier Skandynawia nie dorobiła się pozycji w stylu “The Great Book of Pre-Game Workshop”. Zwróciliśmy się więc w stronę teatru i impro. Tutaj, gdy znaleźliśmy ponad 1000 (!) ćwiczeń przestaliśmy szukać dalej. Zaczęliśmy sortować, wybierać to, co wydaje się nam larpoprzyjazne i larpoprzydatne, tłumaczyć z angielskiego na polski.

Zajawkę naszego projektu, nad którym pracują Malwina Otto, Aleksandra Wicher i Piotr Milewski, zaprezentowaliśmy na tegorocznej KOLI. W tej chwili wybieramy ostatnie ćwiczenia do naszego zbioru, który udostępnimy za darmo na stronie naszego festiwalu.

Zanim nadejdzie ten moment, zapraszamy na czterogodzinne, warsztaty z prowadzenia warsztatów, które odbędą się na tegorocznym Pyrkonie. Chcemy zaprezentować Wam to, co wybraliśmy i zebrać na miejscu opinie i uwagi.

Co: Warsztaty przedlarpowe – przegląd technik

Kiedy: Piątek, 8 kwietnia, 19:00

Gdzie: Pyrkon 2016, Warsztatowa 2

Zabierzcie wodę mineralną, wygodne ciuchy i czyste przewietrzone skarpetki. Będziemy biegać, skakać i trochę się zmęczymy. Warsztaty są zaplanowane na cztery godziny, ale nie stanowią jednej, zamkniętej całości. Możecie dołączyć do nas później, albo zwinąć się szybciej na inny punkt programu. Chill’n Zen.

Ku chwale larpowości!

Do zobaczenia 🙂

Posted in Organizacyjne.